2022 Endorsements

The candidates for office presented here have been vetted by RebuildNH’s volunteer team. For incumbent candidates, these are representatives who have an outstanding record of liberty votes in the 2020-2021 legislative sessions as well as made significant contributions toward RebuildNH core issues during their tenure. For new candidates, these are citizens who displayed a high commitment to RebuildNH core issues through their candidate survey as well as a known history of liberty activism and commitment.

Tom Ploszaj

State Representative
(R)

Belknap 1

Center Harbor, New Hampton

Juliet Harvey-Bolia

State Representative
(R)

Belknap 3

Sanbornton, Tilton

Mike Sylvia

State Representative
(R)

Belknap 4

Belmont

Dawn M. Johnson

State Representative
(R)

Belknap 5

Laconia Ward 1, Laconia Ward 3, Laconia Ward 4, Laconia Ward 5, Laconia Ward 6

Norm Silber

State Representative
(R)

Belknap 6

Gilford, Gilmanton, Laconia Ward 2

Gregg Hough

State Representative
(R)

Belknap 6

Gilford, Gilmanton, Laconia Ward 2

Glen Aldrich

State Representative
(R)

Belknap 6

Gilford, Gilmanton, Laconia Ward 2

Barbara Comtois

State Representative
(R)

Belknap 7

Alton, Barnstead

Paul A. Terry

State Representative
(R)

Belknap 7

Alton, Barnstead

Lino M. Avellani

State Representative
(R)

Carroll 4

Brookfield, Eaton, Effingham, Freedom, Wakefield

Jonathan H. Smith

State Representative
(R)

Carroll 5

Ossipee

Lawrence M. Borland

State Representative
(R)

Carroll 6

Tuftonboro, Wolfeboro

Katy Peternel

State Representative
(R)

Carroll 6

Tuftonboro, Wolfeboro

Glenn Cordelli

State Representative
(R)

Carroll 7

Ossipee, Tuftonboro, Wolfeboro

Michael Costable,

State Representative
(R)

Carroll 8

Brookfield, Eaton, Effingham, Freedom, Madison, Moultonborough, Tamworth, Wakefield

Max Santonastaso

State Representative
(R)

Cheshire 11

Winchester

John Schmitt

State Representative
(R)

Cheshire 15

Chesterfield, Hinsdale, Keene Ward 1, Keene Ward 3, Keene Ward 4, Keene Ward 5, Surry, Walpole, Westmoreland

Jim Qualey

State Representative
(R)

Cheshire 18

Dublin, Jaffrey, Rindge

Matthew Santonastaso

State Representative
(R)

Cheshire 18

Dublin, Jaffrey, Rindge

Troy Merner

State Representative
(R)

Coos 1

Dalton, Lancaster, Northumberland, Stratford

John Greer

State Representative
(R)

Coos 7

Berlin, Carroll, Jefferson, Kilkenny, Whitefield

Matthew Simon

State Representative
(R)

Grafton 1

Bath, Lisbon, Littleton, Lyman, Monroe, Sugar Hill

Lex Berezhny

State Representative
(R)

Grafton 11

Alexandria, Grafton, Groton, Hebron

Rick Ladd

State Representative
(R)

Grafton 5

Benton, Haverhill, Landaff, Piermont, Warren

Jeffrey Greeson

State Representative
(R)

Grafton 6

Orford, Rumney, Wentworth

Mark Alliegro

State Representative
(R)

Grafton 7

Campton

Donald McFarlane

State Representative
(R)

Grafton 9

Canaan, Dorchester, Orange

Kimberly Abare

State Representative
(R)

Hillsborough 1

Pelham

Tom Mannion

State Representative
(R)

Hillsborough 1

Pelham

Melissa Blasek

State Representative
(R)

Hillsborough 12

Merrimack

Jeanine Notter

State Representative
(R)

Hillsborough 12

Merrimack

Bob Healey

State Representative
(R)

Hillsborough 12

Merrimack

Andrew Prout

State Representative
(R)

Hillsborough 13

Hudson

Andrew Renzullo

State Representative
(R)

Hillsborough 13

Hudson

Jordan G. Ulery

State Representative
(R)

Hillsborough 13

Hudson

Rich Lascelles

State Representative
(R)

Hillsborough 14

Litchfield

Ralph G. Boehm

State Representative
(R)

Hillsborough 14

Litchfield

Mark McLean

State Representative
(R)

Hillsborough 15

Manchester Ward 8

Larry G. Gagne

State Representative
(R)

Hillsborough 16

Manchester Ward 6

Tyler Chase

State Representative
(R)

Hillsborough 17

Manchester Ward 2

Russan Marie Chester

State Representative
(R)

Hillsborough 2

Bedford

Dan Hynes

State Representative
(R)

Hillsborough 2

Bedford

Kristin Noble

State Representative
(R)

Hillsborough 2

Bedford

Ted Gorski

State Representative
(R)

Hillsborough 2

Bedford

Linda Gould

State Representative
(R)

Hillsborough 2

Bedford

Leah Cushman

State Representative
(R)

Hillsborough 28

Weare

Keith Erf

State Representative
(R)

Hillsborough 28

Weare

Sheila Seidel

State Representative
(R)

Hillsborough 29

Goffstown

Jim Creighton

State Representative
(R)

Hillsborough 30

Antrim, Bennington, Hillsborough, Windsor

Diane Kelley

State Representative
(R)

Hillsborough 32

New Ipswich, Temple, Wilton

Jim Kofalt

State Representative
(R)

Hillsborough 32

New Ipswich, Temple, Wilton

Philip Andrews

State Representative
(R)

Hillsborough 32

New Ipswich, Temple, Wilton

Susan E. Homola

State Representative
(R)

Hillsborough 35

Hollis

John Lewicke

State Representative
(R)

Hillsborough 36

Brookline, Greenville, Mason

Diane Pauer

State Representative
(R)

Hillsborough 36

Brookline, Greenville, Mason

Alicia Lekas

State Representative
(R)

Hillsborough 38

Hudson, Litchfield

Tony Lekas

State Representative
(R)

Hillsborough 38

Hudson, Litchfield

Ross Berry

State Representative
(R)

Hillsborough 39

Manchester Ward 6, Manchester Ward 8, Manchester Ward 9

Julie Smith

State Representative
(R)

Hillsborough 4

Nashua Ward 2

Stephen N. Mathieu

State Representative
(R)

Hillsborough 41

Manchester Ward 2, Manchester Ward 4, Manchester Ward 5, Manchester Ward 7

William Foster

State Representative
(R)

Hillsborough 42

Lyndeborough, Mont Vernon, New Boston

Lisa Cm Post

State Representative
(R)

Hillsborough 42

Lyndeborough, Mont Vernon, New Boston

Keith Ammon

State Representative
(R)

Hillsborough 42

Lyndeborough, Mont Vernon, New Boston

Gerald Griffin

State Representative
(R)

Hillsborough 42

Lyndeborough, Mont Vernon, New Boston

Vanessa L. Sheehan

State Representative
(R)

Hillsborough 43

Milford

Travis Corcoran

State Representative
(R)

Hillsborough 44

Goffstown, Weare

Colton Skorupan

State Representative
(R)

Hillsborough 45

Brookline, Greenville, Hollis, Mason

Allison Dyer

State Representative
(R)

Hillsborough 5

Nashua Ward 1

Elizabeth Ferreira

State Representative
(R)

Hillsborough 5

Nashua Ward 1

Tom Lanzara

State Representative
(R)

Hillsborough 5

Nashua Ward 1

Doris Hohensee

State Representative
(R)

Hillsborough 6

Nashua Ward 3

Stephen Boyd

State Representative
(R)

Merrimack 10

Dunbarton, Hooksett

Yury Polozov

State Representative
(R)

Merrimack 10

Dunbarton, Hooksett

Matthew Pitaro

State Representative
(R)

Merrimack 11

Allenstown

Nick White

State Representative
(R)

Merrimack 12

Pembroke

Brian Seaworth

State Representative
(R)

Merrimack 12

Pembroke

Cyril Aures

State Representative
(R)

Merrimack 13

Chichester, Pittsfield

Clayton Wood

State Representative
(R)

Merrimack 13

Chichester, Pittsfield

Dan McGuire

State Representative
(R)

Merrimack 14

Epsom

Kristen Jackson

State Representative
(R)

Merrimack 18

Concord Ward 4

Greg Hill

State Representative
(R)

Merrimack 2

Northfield

Alvin See

State Representative
(R)

Merrimack 26

Andover, Boscawen, Canterbury, Danbury, Hill, Loudon, Salisbury, Webster

JR Hoell

State Representative
(R)

Merrimack 27

Allenstown, Dunbarton, Epsom, Hooksett

Carol McGuire

State Representative
(R)

Merrimack 27

Allenstown, Dunbarton, Epsom, Hooksett

David Testerman

State Representative
(R)

Merrimack 3

Franklin Ward 1, Franklin Ward 2, Franklin Ward 3

Jose E. Cambrils

State Representative
(R)

Merrimack 4

Canterbury, Loudon

Michael Moffett

State Representative
(R)

Merrimack 4

Canterbury, Loudon

Louise Andrus

State Representative
(R)

Merrimack 5

Andover, Danbury, Hill, Salisbury, Webster

Jay Noone

State Representative
(R)

Merrimack 8

Bradford, Henniker, Warner

Christopher Lins

State Representative
(R)

Merrimack 9

Bow, Hopkinton

Erica Layon

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

David C. Love

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

John Potucek

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

Richard Tripp

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

Mike Appolo

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

Lorraine M. Lindenberg

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

Katherine Prudhomme-O’Brien

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

Stephen Pearson

State Representative
(R)

Rockingham 13

Derry

Kenneth L. Weyler

State Representative
(R)

Rockingham 14

East Kingston, Kingston

Deborah L. Hobson

State Representative
(R)

Rockingham 14

East Kingston, Kingston

Joe Guthrie

State Representative
(R)

Rockingham 15

Hampstead

Laura El-Azem

State Representative
(R)

Rockingham 16

Londonderry

Tom Dolan

State Representative
(R)

Rockingham 16

Londonderry

Forrest Osterman

State Representative
(R)

Rockingham 19

Hampton Falls, Kensington

James Spillane

State Representative
(R)

Rockingham 2

Auburn, Candia, Deerfield

Kevin Verville

State Representative
(R)

Rockingham 2

Auburn, Candia, Deerfield

Jason Osborne

State Representative
(R)

Rockingham 2

Auburn, Candia, Deerfield

Charles R. Melvin,

State Representative
(R)

Rockingham 20

Newton, Plaistow, South Hampton

Kirsten Larsen Schultz

State Representative
(R)

Rockingham 23

North Hampton

Fred Doucette

State Representative
(R)

Rockingham 25

Salem

John Janigian

State Representative
(R)

Rockingham 25

Salem

Betty I. Gay

State Representative
(R)

Rockingham 25

Salem

Alan Forbes

State Representative
(R)

Rockingham 27

Portsmouth Ward 4

Oliver J. Ford

State Representative
(R)

Rockingham 3

Chester

Tina L. Harley

State Representative
(R)

Rockingham 30

Seabrook

Jess Edwards

State Representative
(R)

Rockingham 31

Auburn, Candia, Chester, Deerfield

Terry W. Roy

State Representative
(R)

Rockingham 31

Auburn, Candia, Chester, Deerfield

Josh Yokela

State Representative
(R)

Rockingham 32

Brentwood, Danville, Fremont

Julius F. Soti

State Representative
(R)

Rockingham 35

Londonderry, Windham

Jd Bernardy

State Representative
(R)

Rockingham 36

Hampton Falls, Kensington, Newton, Plaistow, South Hampton

Kevin Pratt

State Representative
(R)

Rockingham 4

Raymond

Max Abramson

State Representative
(R)

Rockingham 40

Hampton, Seabrook

Michael Vose

State Representative
(R)

Rockingham 5

Epping

Melissa A. Litchfield

State Representative
(R)

Rockingham 6

Brentwood

Emily Phillips

State Representative
(R)

Rockingham 7

Fremont

Scott Wallace

State Representative
(R)

Rockingham 8

Danville

Tony Piemonte

State Representative
(R)

Rockingham 9

Sandown

Chris True

State Representative
(R)

Rockingham 9

Sandown

Gary L. Daniels

State Senator
(R)

State Senate District 11

Amherst, Merrimack, Milford, Wilton

Kevin A. Avard

State Senator
(R)

State Senate District 12

Brookline, Greenville, Hollis, Mason, Nashua Ward 1, Nashua Ward 2, Nashua Ward 5, New Ipswich, Rindge

Michael Yakubovich

State Senator
(R)

State Senate District 16

Candia, Goffstown, Hooksett, Manchester Ward 1, Raymond

Richard H. Girard

State Senator
(R)

State Senate District 20

Manchester Ward 10, Manchester Ward 11, Manchester Ward 12, Manchester Ward 2, Manchester Ward 3, Manchester Ward 4

Peter E. Torosian

State Senator
(R)

State Senate District 22

Atkinson, Pelham, Plaistow, Salem

Nancy J. Cunning

State Senator
(R)

State Senate District 3

Albany, Bartlett, Bean's Grant, Bean's Purchase, Brookfield, Chandler's Purchase, Chatham, Conway, Crawford's Purchase, Cutt's Grant, Eaton, Effingham, Freedom, Green's Grant, Hadley's Purchase, Hale's Location, Hart's Location, Jackson, Lincoln, Livermore, Madison, Martin's Location, Middleton, Milton, Moultonborough, Ossipee, Pinkham's Grant, Sargent's Purchase, Tamworth, Thompson & Meserve's Purchase, Tuftonboro, Wakefield, Waterville Valley, Wolfeboro

Daniel E. Innis

State Senator
(R)

State Senate District 7

Alexandria, Andover, Boscawen, Bradford, Bridgewater, Bristol, Danbury, Franklin, Goshen, Grafton, Hebron, Henniker, Hill, Hillsborough, Newbury, Orange, Salisbury, Sutton, Tilton, Warner, Webster, Wilmot

James F. Horgan

State Representative
(R)

Strafford 1

Farmington

Joe Pitre

State Representative
(R)

Strafford 1

Farmington

Fenton Groen

State Representative
(R)

Strafford 19

Rochester

Kelley L. Potenza

State Representative
(R)

Strafford 19

Rochester Ward 1, Rochester Ward 2, Rochester Ward 3, Rochester Ward 4, Rochester Ward 6

Michael Granger

State Representative
(R)

Strafford 2

Milton, Rochester Ward 6

Glenn Bailey

State Representative
(R)

Strafford 2

Milton, Rochester Ward 5

Len Turcotte

State Representative
(R)

Strafford 4

Barrington, Strafford

Kurt Wuelper

State Representative
(R)

Strafford 4

Barrington, Strafford

Thomas L. Kaczynski,

State Representative
(R)

Strafford 5

Rochester Ward 1

Aidan Ankarberg

State Representative
(R)

Strafford 7

Rochester Ward 3

Walter Spilsbury

State Representative
(R)

Sullivan 3

Charlestown, Newport, Unity

Skip Rollins

State Representative
(R)

Sullivan 3

Charlestown, Newport, Unity

Judy Aron

State Representative
(R)

Sullivan 4

Acworth, Goshen, Langdon, Lempster, Washington

Get Involved